Co vám na radnici neřekli a měli říct

Představte si, že by na svatbách místo manželského slibu a řečí o nehynoucí lásce zaznívalo varování. Něco na způsob varování na příbalové informaci z léků. Jak by asi vypadalo?

Co třeba takhle: Čím déle spolu budete žít, tím víc si polezete na nervy. Budete si vzájemně vyčítat chyby a snažit se předstírat toleranci. Občas vybuchnete a pohádáte se, protože už to nepůjde vydržet. Za nějakou dobu spolu skoro přestanete mluvit, protože prostě rezignujete na to, že by vám druhý rozuměl. Jeden druhého přestanete poslouchat, protože jste to buď všecko už jednou slyšeli, nebo vám ty kecy lezou krkem. Nebudete si navzájem věřit. Občas se ale zadaří a bude vám spolu zase chvíli dobře.

Máme k dispozici tolik informací, knih, časopisů, odborníků, kurzů a přesto naše vztahy vypadají takhle. Není to divné? Kdyby se na to díval někdo shora, musel by říct, že ve vztazích žít prostě neumíme.

Věc, o které se nemluví

Nedávno jsem psala o tom, že se jako základ vztahu prezentuje tolerance, ačkoliv základem vztahu je spíš autentická komunikace. Svůj názor chci dnes ještě trochu poopravit.

ZÁKLADEM VZTAHU JE ODPOVĚDNOST ZA SEBE A ZA VZTAH. AUTENTICKÁ KOMUNIKACE JE NÁSTROJ.

Všechny ty krachující vztahy mají jedno společné. Muži a ženy, kteří v nich žijí, ODMÍTAJÍ převzít odpovědnost za to, co SPOLEČNĚ ve svém vztahu vytvořili a jak se každý z nich ve vztahu cítí. Pokud je v něm napětí, tvoří ho spolu. Pokud je v něm nedůvěra, tvoří ji spolu. Pokud je v něm pohrdání, vnesli ho tam oba.

Výčitky jsou jako mor

Příčinu svých problémů velmi často vidíme v druhých nebo v „objektivních“ důvodech. Chceme druhé předělat, vyčítáme. To je běžná realita mnoha párů.

Právě výčitky jsou původcem krachu vztahů.

Jeden vyčítá druhému, ten reaguje podrážděně, nic se nevyřeší. První na chvíli rezignuje, druhý si vydechne a pak následuje další kolo. Říkají si to léta, ale jeden druhému nejdřív nerozumí a pak už se ani neposlouchají. Bouřlivé hádky se změní v tiché, nakvašené mrmlání. A kde to končí?

Ale, to víš, to je náš dědek, to už jiný nebude…“.

Co s babou doma, furt je nakvašená…!“

NENÍ ŠKODA TAKHLE SKONČIT?

Odpovědnost za sebe, odpovědnost za vztah

Co tedy ta odpovědnost znamená? Za co tedy já ve vztahu odpovídám? Především za to, jaký postoj ke svému vztahu mám. Jak o něm přemýšlím. Jak JÁ reaguji v situacích, které přicházejí.

A co znamená ta společná odpovědnost? To, jaká je ve vztahu nálada, vzniká přičiněním jich obou.

Pokud rezignujete, je to VAŠE VOLBA. Pokud s druhým nemluvíte, protože to stejně nemá cenu, JE TO VAŠE VOLBA. Pokud se na druhého zlobíte, je to VAŠE VOLBA. Všechny tyhle vaše volby mají na vztah nějaký vliv.

portrait-119851_960_720

Dám vám příklad

Řekněme, že žijete s někým, kdo vám opakovaně něco slibuje a pak to nesplní. Vyčítáte mu, že vám lže, že nedrží slovo, vyčítáte mu zklamání, které prožíváte…. Co je v tomhle případě vaše odpovědnost? Možností je víc.

1-Dáváte pořád dokola důvěru někam, kde se zklamete. Vlastně s ní plýtváte. Ptejte se, proč to děláte. Co vás opakovaně nutí nechat se zklamávat?

2-Po druhém vyžadujete něco, co nelze splnit. Buď proto, že objektivně nemůže (nemá na to možnosti, schopnosti, předpoklady) anebo proto, že to splnit NECHCE (a má proto určitě nějaký důvod).

3- Selháváte v tom, druhému vysvětlit, PROČ to chcete a proč to chcete po něm. Víte vlastně vy, proč TOHLE chcete? A proč to chcete zrovna teď a takhle?

Může to být jakýkoliv z těchhle tří důvodů. Nebo také jejich kombinace.

Nezbavujte se moci

Když budete dál do nekonečna partnerce nebo partnerovi vyčítat a čekat, až se změní, jste naprosto závislí na druhém. Čekáte a doufáte.

Když si připustíte, že máte svůj podíl na tom, v jakém vztahu společně žijete, můžete sami v sobě něco změnit. Změna vašeho přístupu VŽDY vyvolá změnu na druhé straně. Konáte a sledujete, co se mění.

Je VAŠE VOLBA, jakou možnost zvolíte :-).

 

 

Alena Hanušová
Jsem moc ráda, že můžu ukazovat lidem, jak lehce a radostě mohou procházet životem, když se naučí správně komunikovat. Jsem autorka knihy Jak si říct o to, co potřebujete, abyste to skutečně dostali, facilitátorka a lektorka autentické komunikace. Píšu blog o komunikaci, který najdete na www.alenahanusova.cz.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *