Jmenuji se Alena Hanušová. Jsem facilitátorka  a průvodkyně hledáním win-win dohody, lektorka autentické komunikace a vyjednávacích dovedností a autorka knihy o komunikaci.

S čím vám umím pomoci?

  • Přenastavit a zefektivnit komunikaci v týmu
  • Vyřešit dlouhodobé konflikty v týmu a nalézt dohodu
  • Zefektivnit vaše týmové porady
  • Vyladit poskytování a přijímání zpětné vazby
  • Objevit váš autentický vyjednávací styl a zvýšit vaši přesvědčivost v jednání

Mojí nejsilnější stránkou je spojit lidi různorodých osobností, talentů a zkušeností do výkonného, perfektně sladěného a živoucího celku. Vytvořit lidem strukturu, která je pevně vede, ale zároveň je nedusí a neomezuje jejich talent a poskytnout jim podporu ve formě naslouchání, pochopení, přijetí a citlivého směrování v okamžicích, kdy přešlapují na místě a neví, co se sebou.

Jak jsem se dostala k tomu, co dnes dělám? 

Nejdřív jsem byla drzá holka... Jako sedmadvacetiletá jsem nastoupila na svou první manažerskou pozici a učila jsem se formou pokus-omyl. Omylů, hlavně těch lidských a komunikačních, bylo požehnaně. I tak se mi podařilo za tři roky vybudovat z nuly pětičlenný tým produktového oddělení, které odbavilo zakázky za téměř miliardu korun.

Tato pozice ve mně probudila a rozvinula schopnost se rychle zorientovat v problému, vytvořit funkční strukturu a systém, pochopit kde „tlačí pata“ a postupně tyto problémy odstraňovat, ladit systém a zdokonalovat procesy.

A také schopnost hledat a najít oboustranně přijatelnou dohodu tam, kde se v počátku zdála nemožná.

Nebylo to ale samo od sebe. Předcházelo tomu několik docela tvrdých pádů na ústa, než jsem pochopila, jak mám s lidmi komunikovat, aby mi chtěli vyjít vstříc.  


Pak mezinárodní obchodnice :-)... Z Čech jsem se přesunula do Rakouska. Začínala jsem jako Area Sales Manager na Balkáně.

Neskutečná zkušenost s emocemi, mezilidskými vztahy, vyjednáváním a zákaznickou komunikací. Kdo to zažil, dobře chápe o čem mluvím :-).

Po půl roce přišla nabídka vybudovat a vést tým regionálních sales manažerů, kteří svou činností pokrývají dvanáct zemí.  A protože jsem byla tvrdohlavý beran, co jde do všeho po hlavě, výzvu jsem přijala.

Stala jsem se alchymistou, který musel skloubit národnostní odlišnosti, různé osobní charaktery, zkušenosti a zájmy do jednoho fungujícího obchodního týmu, zaškolovat nováčky, dohlížet na jejich adaptaci a do toho vést v pokročilé fázi obchodu vyjednávání se zákazníky, procestovat půlku Evropy. Výsledkem téhle pracovní etapy byl stabilní deseti-členný tým s ročním obratem kolem 12 mil EUR.

A tak, jak to v práci dobře šlapalo, doma to nebylo moc růžové. Dva hodně nepříjemné rozchody mně naučily komunikovat o těžkých tématech, vzdát se své tvrdohlavosti a egoistické hry na "kdo má pravdu" a odpouštět. Sobě i druhým.

Všechny tyhle soukromé kotrmelce mně přivedly v roce 2014 znovu do školních lavic a začala jsem ve Vídni studovat obor Mediace, facilitace a řešení konfliktů. 

Moje intuitivní vyjednavačské dovednosti se rozšířily o souvislosti, fakta a psychologické znalosti. Zažila jsem spousty AHA momentů, ze kterých profesně čerpám do dnes.


Potom profi-facilitátorka...  Po pár letech přišla touha pro změně a já se na chvíli podívala do prostředí EU politiky a zakotvila v European Biogas Association. Vedla jsem projekt, kde jsem facilitovala pracovní skupiny, které připravují pro Evropské komisaře podněty pro změnu oborové legislativy.

Znovu ta samá alchymická práce – spojit neslučitelné osobní charaktery tak, aby to v týmu fungovalo a projekt přinášel výsledky.

Na Brusel jsem brzy zanevřela, protože, upřímně, toho politikaření a prázdných řečí se brzy přesytíte. Ale zkušenost to byla k nezaplacení. 

V tomto prostředí jsem si totiž musela srovnat své osobní a profesní hodnoty. Vyjasnila jsem si své hranice a taky jsem pochopila, jak si je uhájit. 


 FACED (4)

A z těch všech zkušeností narodila praktická kniha o komunikaci a také vzdělávací projekt ŘEKNI TO JINAK. 

Dnes jsem autorka knihy, lektorka a facilitátorka... V roce 2016 k tomu všemu přibyla naprosto nová profesní role. Autorka knihy "Jak si říct o to, co potřebujete, abyste to skutečně dostali" a lektorka komunikace a vyjednávacích dovedností. 

Vyjednávání postavené na osobních hodnotách je pro mně mistrovským stupněm schopnosti vyjednávat. V okamžiku, kdy poznáte své hodnoty a silné stránky, a začnete se o ně opírat, přinese vám to neskutečnou svobodu a zároveň klid, ať naproti vám sedí kdokoliv. 

Umění vyjednávaní můžete přijít objevit do mých kurzů. Tím, co učím chci změnit kulturu vyjednávání a komunikace v Čechách. Máme totiž pořád bohužel co dohánět. 

 

Tohle všechno mi dalo naprosto unikátní a komplexní pohled na to, jak funguje mezilidská komunikace a vztahy. Má totiž své zákonitosti. Pokud je známe a respektujeme, naše vztahy se usadí, zharmonizují a dokážeme spolu opravdu efektivně spolupracovat, dobře žít a radovat se z toho.