Byznys kompas:
Jak mi astrologie a kolo roku pomáhá udržet si v podnikání energii, motivaci a flow

Od dospívání miluju astrologii. Vnímám ji jako symbolický jazyk, který mně pomáhá pochopit sebe i svět kolem. Před mnoha lety jsem byla na workshopu s tématem astrologie a byznys. Naprosto mě uchvátilo uvědomění, že průchod slunce skrze znamení zodiaku nám vlastně ukazuje, jak vypadá božský tvůrčí cyklus a že se stejná pravidla a principy dají uplatnit i na podnikání.

Alena Hanušová - Kolo roku jako byznysový kompas

Tím že slunce, jako zdroj naší tvořivé síly prochází každý rok přes 12 znamení, máme každý rok k dispozici 12 různých sil nebo chcete-li energií, které nám pomáhají energii tvůrčí myšlenky transformovat do materiální podoby, do produktů, projektů a služeb. Je to takový vesmírný zhmotňovací cyklus.

Pohanské kolo roku nám zase ukazuje významné energetické předěly mezi jednotlivými obdobími (slunovraty a rovnodennosti) a nebo vrcholy intenzity energie daného období (hromnice, beltain, dožínky, dušičky).

 

Obojí dohromady nám dává naprosto skvělou energetickou mapu roku – a protože jsme jako tvůrci s tímto cyklem propojeni, je to vlastně i energetická mapa našeho podnikatelského roku.

Mapa, která nám říká, kdy se máme na co zaměřit. Kam směřovat energii a jak. Pro co „tam zeshora“ máme podporu. Jdeme s vesmírným flow a tím pádem se míň nadřeme. Už několik let mi to dobře funguje a svůj systém postupně zdokonaluji.

alena hanušová - kolo roku v podnikání

 

Načasování je 50% úspěchu

Aby si poptávka zákazníků sedla s naší nabídkou, je potřeba nejen znát a uspokojit klíčovou potřebu onoho zákazníka, ale také ji uspokojit v ten správný čas.

Třeba zmrzlina se vám bude určitě jinak prodávat v parném létě a jinak uprostřed zimy. Načasování je stejně důležité jako hodnota nabídky. A tady mi právě pomáhá astrologické kolo roku.

S každým znamení se otevírají určitá témata, a lidé na ně nějak reagují. Mají-li například potřebu zlepšit svoje zdraví, v určitých obdobích roku se ta potřeba zintenzivní.

Když v tom správném období představíte svou nabídku, zvedáte šance, že se potká s aktuální potřebou vašich klientů a že ta potřeba bude natolik urgentní a silná, že přehluší ostatní možnosti, které klient má.

Když totiž vylezete s nabídkou v blbý čas, hrozně se nadřete, abyste pro ni získali pozornost publika. V jiném období v roce byste se na stejný výsledek možná tolik nenadřeli. A o to tady jde. Jít s energetickým flow roku a nechat se jím podpořit.

Efektivní energy management

Druhou oblastí, kde mi cyklus roku nesmírně pomáhá je hospodaření s mou vlastní energií.

Vím, jak na kterou energii reaguji, co to ve mně rozeznívá a jaká témata mi vylézají. Můžu s tím lépe pracovat. Nemíchá se mi to tolik do podnikání a neovlivňuje mě to v každodenním výkonu.

Například mám pravidlo, že nevycházím ven s novými projekty v období mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností, tedy v období kozoroha a vodnáře a ryb. Připravuju se, ale ještě nic netvořím a neprodávám. Mapuju terén, dělám si klientské dotazníky, učím se nové věci.

V téhle době totiž intenzivně vylézají moji „kostlivci ze skříní“ a já mám co dělat, abych je postupně zpracovala. Rok od roku je to lepší, protože na tom pracuju, ale víte co – vždycky se něco k řešení najde. Zároveň mám taky mnohem míň energie, málo nápadů a celkově jsem zpomalená a tak trošku líná.

Kdykoliv jsem svůj zimní tvůrčí klid porušila a něco nového pod vlivem okamžitého nadšení začala, dopadlo to blbě. Moje hlavní tvůrčí a prodejní období je od konce března od konce září, pak začínám zpomalovat a zalézat do sebe, abych na jaře mohla zase vyrazit 😊. Respektuju to a mnohem lépe se mi daří.

To prosím vás neznamená, že nemáte v lednu dělat kurz nebo že nemáte nic prodávat. Vy to můžete mít úplně jinak. Záleží na tom v čem podnikáte, jakou má vaše podnikání sezónnost a jak jste na tom v průběhu roku energeticky vy. Pozorujte se a pak tomu přizpůsobte své aktivity.

Jak to můžete prakticky uchopit?

Zodiakální kolo roku se uplatní všude tam, kde potřebujete vytvořit nějaký komplexní a přitom jednoduchý a logický systém. Je to hodně individuální podle toho, v jakém oboru podnikáte.
V obecné rovině je to třeba:

  • Načasování kampaní podle témat kola roku
  • Konzistentní obsahový plán na váš blog nebo sítě
  • Produktové portfolio navazující na jednotlivá témata kola roku
  • Plánování období prodejní aktivity a odpočinku

Zkuste se podívat s jakým obdobím v roce vaše služby a produkty nejvíce rezonují. Kam v zodiakálním rytmu nejlépe zapadají. Popřemýšlejte, jak můžete využít kolektivních trendů pro podporu svého prodeje.

Vzniknou vám tak prodejní sezóny, kdy je pro vás dobré být aktivní a být se svou nabídkou hodně vidět a kdy naopak kampaní půjdete proti proudu a bude pro vás lepší si odpočinout, něco nového tvořit nebo dělat pořádek v podnikání.

Pokud máte multipotenciální záběr a více podnikatelských témat pomůže vám podnikatelské kolo roku dobře načasovat jednotlivá témata a z nich vycházející produkty a služby. Možná také uvidíte mezi svými jednotlivými produkty souvislosti, které jste předtím neviděli a pomůže vám to vytvořit ucelenější a kompaktnější portfolio služeb.

Chcete jít s vesmírným flow?

U mě na blogu budu postupně zveřejňovat seriál článků, ve kterých vám představím jednotlivé měsíce, jejich esenci a témata, která se skrze pouť slunce zodiakem otevírají apraktické tipy jak energii měsíc využít pro rozvoj svého podnikání.

Chcete články dostávat pravidelně každý měsíc? Stačí se zaregistrovat k odběru Byznys kompasu.

Alena Hanušová

Další články pro vás