Jak začít investovat beze strachu, že přijdete o peníze

Přemýšlíte o tom, že byste investovali peníze, které si dáváte stranou. Peníze by přeci měli pracovat pro vás. Ale nevíte, kde začít. Bojíte se, že uděláte chybu a proděláte. Ptáte se známých a každý vám řekne něco jiného. Udělej to. Nedělej to. Kup si tohle. To je blbost, kup si něco jiného. Zkusíte internet a po dvou hodinách surfování máte hlavu jak meloun. Kdo se v tom má sakra vyznat! Prostě je to v tu chvíli na vás moc a tak to odložíte…

Proč není dobré začít tím, že si vyberete investiční produkt?

Představte si na chvíli, že chcete dojet autem k moři a užít si krásnou a pohodovou dovolenou. Ale – nemáte auto, nevíte, jak ho řídit, nevíte úplně přesně kam vlastně chcete dojet a kudy vede cesta. Jak pravděpodobné je, že dojedete v pořádku do cíle a fakt si svou dovolenou krásně užijete, když si prostě jen půjdete koupit auto a vyrazíte?

Bohužel, takhle většina lidí přijde k investování.
Potkají někoho, kdo jim nabídne skvělé auto (produkt) a aniž by věděli kam přesně jedou, znali pravidla provozu a uměli auto ovládat, nasednou a vyrazí (zainvestují do finančního produktu).
Dost často to končí neslavně – prvotní dobrý pocit, že pro své majetkové zajištění něco udělali, vystřídá zklamání při prvních turbulencích na trzích,  následuje ztráta a konstatování, že investování je rizikové a že se na to můžou vykašlat.

Sama jsem si tuto cestu prošla a utrpěla ztráty. Znám vcelku dost lidí, kteří to zažili a možná, že jste to zažili i vy.
Investovali jste a – nic to nevyneslo. Nebo jste dokonce utrpěli ztrátu.
A máte pocit, že se na to můžete vykašlat, protože tohle není pro vás.
Existuje ale i jiná cesta. Jak tedy skutečně začít investovat beze strachu, že ztratíte peníze?

4 kroky začínajícího investora

Vedou k tomu 4 kroky a nejsou nijak složité.
  1. Stanovit si svůj velký majetkový cíl (v našem příkladě „místo, kde si chcete užít tu dovolenou“) tak konkrétně, jak to jen jde…  Jeden z mých kolegů říká: „když nevíš co chceš, bereš, co je…“ A v investování, spoření i tvorbě majetku to platí dvojnásob. Když nevíte proč chcete mít za určitý čas nějakou sumu peněz, tak prostě jen nakupujete nějaké finanční produkty a máte mnohem větší šanci, že skončíte zklamaní a otrávení se ztrátou.
  2. Pochopit, jak funguje měnový a finanční systém. Začít investovat do čehokoliv bez těchto znalostí je jako kdybyste si koupili auto a vyrazili na cestu k moři bez znalosti pravidel silničního provozu – jaká je pravděpodobnost, že vás na první křižovatce sejme kamion? Systém, ve kterém vyděláváme peníze, hospodaříme s nimi a zhodnocujeme je velmi ovlivňuje, zda bohatneme nebo chudneme. Fakt se vyplatí ho pochopit, protože pak můžete bohatnout i v dobách, kdy se ekonomice nedaří.
  3. Pochopit principy a postupy v investování. Když koupíte auto a vyrazíte k moři, aniž byste věděli, jak to auto řídit, kde je volant, kde jsou blinkry a kde jsou brzdy, jaká je pravděpodobnost, že havarujete už v první zatáčce? Nakupovat jen finanční produkty bez toho, abyste věděli o tom, z čeho se skládají a jak vlastně v různých fázích ekonomického cyklu fungují, je cesta v lepším případě k nulovému zhodnocení a v horším případě ke ztrátě.
  4. Stanovit si svůj konkrétní 2 až 5-ti letý cíl. V našem příkladu cesty na dovolenou, je váš dvouletý/pětiletý cíl první zastávkou na cestě. Zkontrolujete stav cesty, zorientujete se kde jste a jaké máte další možnosti. Upravíte plán a vyrazíte dál.
Nejčastější chyba, kterou lidé udělají je, že si jakžtakž stanoví nějaký (často obecný) cíl a pak rovnou vrhnou na nakupování produktů, přičemž v podstatě jediným kriteriem je očekávaný výnos, mnohdy odvozený od minulého výnosu.
Málokdo si zjistí, jaký je vlastně potenciál daného produktu v ekonomických podmínkách, které čekáme v následujících letech.

Nejdůležitější je opravdu začít a konat…

Až když tohle všechno máte, můžete vyrazit hledat a koupit investiční produkty (tedy to auto, co vás doveze nejrychleji, nejspolehlivěji a za co nejnižší náklady) a najít si parťáky na cestu (poradce/průvodce).
Těch průvodců můžete mít klidně několik.
Já to přesně takhle dělám – pravidelně se potkávám s různými experty na investice, ptám se, diskutuji, zjišťuji jejich pohled na věc. Nechávám si zpracovat nabídky, ukazovat možnosti. Čím více pohledů získám, tím lépe si pak můžu vybrat to, co do mého plánu dobře zapadne.
Můžete to udělat taky tak. Pokud vás zajímá, jaký potenciál mají drahé kovy a jak vás mohou dopravit do vašeho pětiletého cíle, ráda vám to ukážu. Třeba u dobré kávy 🙂 .
Pomáhám klientům tvořit strategické rezervy do zlata a stříbra a využívat přirozené cyklicity ekonomiky tak, aby jejich se jejich majetku dařilo v každém ekonomickém scénáři. Dnes v mém majetku zlato a stříbro tvoří významnou část a jsem dobře připravena na nadcházející období ekonomické nepohody. Vím zároveň, že zlato a stříbro čeká velmi pravděpodobně růst jejich kupní síly a jsem připravená tuto příležitost využít.